Search

Bábovka s vaječným likérem

Bábovku s vaječným likérem peču většinou na Tři krále, aby byla atmosféra co nejvíce slavnostní, tak bábovku servíruji s kávou ochucenou vaječným likérem a štědrou porcí šlehačky.

Bábovka, tradiční moučník našich babiček, se i v dnešní moderní době těší velké oblibě.

Nový trend elegantních reliéfních forem na bábovku posouvá hranice vzhledu moučníku na malé umělecké dílo. Také se mění tradiční chuť moučníku a fantazii při dochucení těsta se meze nekladou.

Co zůstává stále stejné – pečlivá práce při výrobě těsta. Bez ní se bábovka nepovede a vše, čas i suroviny, přijdou na zmar.

Například, pokud nebudou bílky dostatečně vyšlehané, bábovka nevykyne a srazí se. Pokud si nedáme práci s vymazáním a vysypáním formy, tak bábovku z formy nevyklopíme. V lepším případě ji při vyklápění potrháme. A to by, při té vší práci a designu formy, byla velká škoda.

Bábovku s vaječným likérem peču na Tři krále, když sklízím vánoční výzdobu a vyhlížím koledníky s požehnáním. Již při přípravě těsta likér provoní celou kuchyni a oživí milé vzpomínky na uplynulé Vánoce. A aby byla atmosféra co nejvíce slavnostní, tak bábovku servíruji s kávou ochucenou vaječným likérem a štědrou porcí šlehačky.

Všechny suroviny musí být v pokojové teplotě

Suroviny na pšeničné těsto

  • 250 ml vaječného likéru (já osobně dávám přednost domácímu, neobsahuje žádné konzervant a umělé náhražky)
  • 20 g rostlinného oleje
  • 250 g hladké mouky
  • 150 g cukru krupice
  • 5 vajíček velikost M (50-60 g i se skořápkou)
  • 1 kypřící prášek do pečiva
  • špetka soli
  • 50 g rozinek nejlépe nesířených a namočených přes noc

Suroviny na bezlepkové těsto

  • 250 ml vaječného likéru (já osobně dávám přednost domácímu neobsahuje žádné konzervant a umělé náhražky)
  • 20 g rostlinného oleje
  • 250 g bezlepkové směsi
  • 150 g cukru krupice
  • 5 vajíček velikost L (60-70 g i se skořápkou)
  • 1 kypřící prášek do pečiva
  • špetka soli
  • 50 g rozinek nejlépe nesířených a namočených přes noc

Dále budeme potřebovat

  • formu na bábovku obsah 1,8 l až 2 l
  • změklé máslo na vymazání formy
  • mouku na vysypání
  • moučkový cukr na posypání bábovky

Výroba těsta a pečení bábovky

Troubu rozehřejeme na 165 °C program horní / dolní rošt, pečící rošt umístíme do středu trouby.

Formu na bábovku vymažeme máslem a vysypeme moukou. Obecně se forma vysypává moukou hrubou, můžeme ale vysypat jakoukoliv. Velmi důležité je, obzvláště u reliéfních forem, vymazat formu důkladně tenkou vrstvou másla. Špatně vymazaná forma je první krok k neúspěchu. Když poctivě potřeme každý záhyb formy, vysypeme formu moukou. Pak přebytečnou mouku vyklepeme z formy.

Pokud budeme péct bezlepkovou bábovku, tak použijeme na vysypání formy bezlepkovou směs ze které bábovku pečeme. Bezlepkové směsi jsou založené na škrobu, proto mají snahu „lítat“ všude, jen ne do formy. Já používám na vysypání formy malé sítko. Tak snadno posypu každou část formy, pak přebytečnou mouku z formy vyklepu.

Rozinky přelijeme vařící vodou a necháme v horké vodě nabobtnat zhruba 10 minut. Pak scedíme a necháme na sítku okapat. Pokud máme rozinky namočené přes noc, tak je scedíme a necháme na sítku okapat.

Připravíme si dvě mísy, jednu větší a jednu menší na šlehání bílků. Tuto mísu lehce vytřeme octem. Zbavíme ji tím případné mastnoty a bílky půjdou lépe vyšlehat.

Odvážíme všechny potřebné suroviny.

Do mouky vmícháme kypřící prášek.

Rozklepneme vajíčka a oddělíme žloutky od bílků. Žloutky dáváme do větší mísy, bílky do mísy vytřené octem. Do bílků dáme špetku soli a začneme šlehat na nejnižší otáčky ručním mixérem. Když se začne vytvářet pěna zvýšíme výkon mixéru o jeden stupeň a šleháme tak dlouho dokud nevznikne pevný sníh.

Ke žloutkům nasypeme odvážený cukr a šleháme ručním mixérem do nadýchané pěny. Pěna bude světlá a objem hmoty v míse bude nejméně dvojnásobný.

Do žloutkové pěny nalijeme olej, třetinu vaječného likéru a přisypeme třetinu mouky smíchané s práškem do pečiva. Ručním mixérem, zapnutým na nejnižší výkon, vypracujeme hladkou hmotu. Postup opakujeme do spotřebování surovin.

Sníh se zapracovává ručně, nejlépe stěrkou. Ručním zapracováním sněhu nezničíme vzduch který jsme do něj pracně zapracovávali šleháním. Nezničit bílkový sníh je velmi důležité, právě on dělá bábovku nadýchanou a sám o sobě podporuje správné kynutí těsta.

Sníh zapracujeme na pětkrát. Vezmeme pětinu sněhu a dáme jej na připravený základ těsta. Sníh nebudeme horlivě míchat, ale opatrně jej založíme.

Do středu sněhu vložíme stěrku, ode dna podebereme moučnou směs a překlopíme na sníh. Takto pracujeme po celou dobu. První dávka sněhu se asi trochu více rozbije, protože bude ředit těsto, ale to nevadí. Další sníh, který přidáme si svou pevnost již udrží.

Hotové těsto nalijeme do připravené formy, posypeme rozinkami a dáme péct do vyhřáté trouby.

Pečeme 45 – 50 minut. Záleží na tvaru formy a na tom jak Vám peče trouba. Propečení vyzkoušíme špejlí. Pokud je po vytažení čistá, máme hotovo. V opačném případě pečeme dál.
Po upečení vypneme troubu. Dvířka trouby otevřeme zhruba na 2 cm a bábovku necháme v otevřené troubě ještě asi 5 minut odpočívat. 
Vytáhneme z trouby a upečenou bábovku vyklopíme z formy na mřížku k vychladnutí nebo na připravený podnos či talíř.

Necháme vychladnout a před servírováním posypeme moučkovým cukrem.

Eva

Eva

Pečeme s láskou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *