Každý správný úvod k receptu by měl obsahovat nějaký příběh a povídání o tom, proč je konkrétní moučník či dezert minimálně nepřekonatelný gurmánský zážitek. Že to je prostě úžasná dobrota, kterou je nutno upéct a ochutnat.
Tentokrát bych chtěla trochu změnit tento zaběhaný rituál a říct něco málo o kokosové mouce a kokosovém cukru. Pokud si hlídáte nutriční hodnoty potravin a zajímáte se o trendy zdravé výživy, tak je jistě znáte. A proto klidně tyto řádky přeskočte přímo na recept. Pro Vás, kteří benefity těchto surovin ještě neznáte, jsem v dalším textu shrnula základní informace.
Kokosová mouka se vyrábí z vysušené kokosové dužiny. Ta se nejdříve usuší, vylisuje se z ní olej a pak rozemele na prášek. Tato úprava také odstraní typickou kokosovou chuť. Proto můžeme mouku použít na výrobu moučníku, nebo všude kde chceme, a výsledný pokrm nebude mít typickou kokosovou příchuť. Je přirozeně bezlepková a obsahuje, oproti mouce pšeničné, vysoký podíl vlákniny. Vláknina by se měla jíst hlavně ráno na snídani. Zasytí na dlouhou dobu a dodá spoustu energie. A, jak to jen pěkně napsat, uklidí nám v bříšku.
Kromě vlákniny má kokosová mouka i další benefity. Obsahuje totiž větší podíl bílkoviny a o mnoho nižší množství sacharidů. Mám-li být spravedlivá, tak musím také přidat informaci o obsahu tuku. Ten je v kokosové mouce vyšší než v mouce pšeničné. Nicméně v konečném kalorickém součtu tento fakt nehraje podstatnou roli. Kokosová mouka má nižší kalorickou hodnotu.
Kokosový cukr má barvu hodně tmavého karamelu a má vysokou barvící schopnost. Tato barva je pak charakteristickým znakem moučníku. Když k němu přivoníte, můžete ucítit karamel, melasu, kávu a čokoládu. Vyrábí se z mízy květů kokosu. Míza se sbírá, redukuje na hustý sirup a ten se pak pomalým vařením mění na cukr. Kokosový cukr je z nutriční stránky výživově hodnotnější než rafinovaný bílý cukr. Obsahuje antioxidanty, vlákninu inulin a malé množství bílkoviny. Vláknina inulin není zdrojem energie, ale zato vydatně pomáhá v již zmíněném úklidu. Glykemicý index sacharidů je nižší než u bílého cukru. V překladu to znamená, že energie tohoto cukru se v těle uvolňuje postupně. Tudíž pocit hladu nastoupí později a energie, tolik potřebná na práci, vydrží déle. Po chuťové stránce je tento cukr méně sladký než cukr bílý nebo třtinový.
Snad jsem v těchto řádcích, alespoň okrajově, vystihla přednosti kokosové mouky a cukru. A abych trochu dodržela tradici úvodu, tak jen zmíním, že tento chlebíček u nás nikdy nezůstane do druhého dne.
Suroviny
- 100 g kokosové mouky
- 120 g kokosového cukru (lze použít 90 g cukru krupice)
- 40 g mletých vlašských ořechů
- 3 vejce velikost L
- 200 ml smetany na šlehání 31 % (lze použít alternativní smetanu)
- 30 g kandovaných pomerančových kousků (lze vynechat a nebo použít jiné kandované ovoce)
- 40 g vlašských ořechů posekaných na větší kousky
- 1/2 kypřícího prášku do pečiva
- špetku soli
Dále budeme potřebovat
- formu na chlebíček o obsahu 1,4 l
- máslo na vymazání formy
- kokosovou mouku na vysypání formy
- na citrónovou polevu – 1 bio citron a 150 g moučkového cukru – polevu lze vynechat
Postup výroby těsta
Všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu. Vajíčka a šlehačku vytáhneme z lednice nejméně půl hodiny před tím, než je budeme zpracovávat.
Odvážíme a připravíme ostatní potřebné suroviny. Kypřící prášek do pečiva dobře promícháme s moukou.
Tip: Pokud nemáte zrovna chuť na pomerančovou kůru, tak ji klidně vynechejte, a nebo nahraďte jiným kandovaným ovocem.
Formu na chlebíček (nebo malou bábovkovou formu) důkladně vymažeme tenkou vrstvou másla a vysypeme kokosovou moukou. Přebytečnou mouku dobře vyklepeme z formy. Můžeme ji vyklepávat na pečící papír a použít do těsta. Pokud máme kvalitní formu, tak stačí pouze vymazat máslem bez vysypávání.
Troubu rozehřejeme na 160 °C program horní/dolní rošt.
Vejce rozklepneme a žloutky dáme do větší mísy. Na bílky nám postačí menší.
Začneme šleháním bílků. Do bílků přidáme špetku soli a ručním mixérem, zapnutým na střední výkon, začneme šlehat. Nezvyšujeme rychlost mixéru, bílky šleháme raději pomalu. Když začnou nabývat na objemu, tak postupně za stálého šlehání, přidáme dvě polévkové lžíce z odváženého cukru. Správně vyšlehané bílky tvoří, po vytažení metliček mixéru, měkké špičky které se mírně skloní ale pevně drží tvar.
Ke žloutkům přidáme cukr a šleháme je tak dlouho dokud cukr nezesvětlí a hmota nezvětší svůj objem. Šlehání vajíček je na výrobním postupu nejdůležitější krok. Proto i teď budeme šlehat ručním mixérem zapnutým na střední výkon a to nejméně pět až sedm minut.
Do vyšlehaných žloutků s cukrem budeme postupně, střídavě, zapracovávat smetanu a mouku smíchanou s kypřícím práškem. Můžeme použít stěrku nebo vařečku. Nejdříve přidáme asi třetinu smetany a dobře promícháme s vyšlehanými žloutky. Přidáme třetinu mouky a důkladně promícháme. Tento postup zopakujeme ještě dvakrát a máme připravené těsto. Nyní opatrně zapracujeme vyšlehané bílky. Nejlepšího výsledku docílíme když bílky zapracujeme na třikrát a použijeme k tomu stěrku. Pomerančovou kůru, nasekané vlašské ořechy a mleté ořechy zlehka zapracujeme do hotového těsta. Vznikne poměrně husté, lepivé těsto.
Pečení
Hotové těsto přendáme rovnoměrně do připravené formy, pokud to je nutné uhladíme vrch těsta do roviny. Vložíme do vyhřáté trouby a pečeme 40 minut. Mezi tím si připravíme pečící papír a podložku na které bude moučník chladnout. Když uplyne doba pečení, tak vypneme troubu a moučník vytáhneme. Překlopíme na pečící papír a podložku. Formu nebudeme zvedat, necháme ji na moučníku ještě asi půl hodiny. V prostoru mezi moučníkem a formou se vytvoří pára která zvýší vláčnost chlebíčku.
Zhruba po půl hodině odstraníme formu a necháme chlebíček zcela vychladnout. I když i teplý je moc dobrý. Konečné zdobení před servírováním je dílem okamžiku. Můžeme moučník nechat tak jak je, pouze pocukrovat moučkovým cukrem a nebo polít citrónovou polevou. Tato poleva je velmi jednoduchá. Moučkový cukr dáme do misky a nalijeme na něj šťávu z poloviny citrónu. Vymícháme na hustou kaši. Pokud bude poleva příliš hustá, tak přidáme trochu citrónové šťávy z druhé poloviny citrónu. Já raději šťávu přidávám. Nic se nestane ani v případě, že bude poleva řidší než si přejeme, prostě ji zahustíme přidáním moučkového cukru. Hotovou polevu hned nalijeme na moučník, necháme trochu zatuhnout a servírujeme.
Pokud budete chtít připravit i kandované citróny, tak návod na jejich výrobu najdete v receptu na Citrónový chlebíček nebo pomeranče v receptu na Pavlovu roládu.