Je mnoho věcí které si dokážeme, bez větší námahy, vyrobit sami. A vaječný likér je jedna z nich.
Osobně raději věnuji pár minut na výrobu domácího vaječného likéru než abych do bábovky s vaječným likérem použila kupovaný.
Můžu se spolehnout na kvalitu surovin a vím, že likér není vyrobený z náhražky vanilky, rumu, mléka, zahušťovadel a plný chemie. Prostě je takový, jako když jej dělaly naše babičky. Voňavý a konzistencí tekutého medu a lahodný.
U tohoto receptu, bohužel, nemám fotografie práce. Ale protože je velmi jednoduchý a nedá se na něm nic zkazit, tak doufám že to nebude příliš vadit. Žloutky a mléčné suroviny jsou pasterizovány, tím se prodlouží trvanlivost likéru. Tedy jen tehdy, pokud jej dokážete uhlídat.
Suroviny
- 150 ml rumu (množství lze zvýšit podle chuti až na 250 ml, ale pak je rum velmi dominantní jak v chuti, tak vůni)
- 1 čajová lžička mleté vanilky, nebo semínka z jednoho vanilkového lusku (vyškrábnutý lusk dáme do hotového likéru)
- 2 žloutky
- 20 g cukru
- 1 plechovka slazeného kondenzovaného mléka
- 250 ml smetany na šlehání 33 %
- čistá láhev na alkohol obsah 750 ml, pokud dáte rumu více tak obsah 1 l
Postup výroby
Odvážíme všechny potřebné suroviny. Pokud na výrobu likéru použijeme vanilkový lusk, tak jej rozpůlíme a vyškrábneme semínka. Zbylý lusk dáme pak do hotového likéru. Uvolní další esence a likér bude nádherně vonět vanilkou.
V hrnci s nepřilnavým dnem, o obsahu nejméně 1 litr, utřeme metličkou žloutky a cukr do nadýchané pěny. Přidáme smetanu, vanilku a kondenzované mléko.
Vše dobře promícháme a hrnec postavíme na sporák. Zapneme nižší výkon a za stálého míchání vaříme do zhoustnutí. Hustota směsi bude o něco slabší než třeba u pudingu.
Uvařený základ odstavíme a za občasného míchání, aby se nevytvořil škraloup, necháme vychladnout.
Do studené směsi přilijeme rum a dáme do lahve. Uložíme do lednice.
K rozležení postačí týden, ale likér je vynikající již druhý den.