Pokud přemýšlíte jakým dezertem zakončit štědrovečerní večeři, tak můžete vyzkoušet tento sytý dort. Je plný sušeného ovoce a ořechů. Voní griotkou, rumem a skořicí.
Tento dort potřebuje „uzrát“, proto se peče plus – mínus čtyři dny před servírováním a nechává se uležet v chladu. To, v hektickém shonu který doprovází přípravu Štědrého dne, považuji za velké plus.
Po uležení je dort vláčný a všechny chutě se krásně doplňují, každá má svůj prostor a vrství se jedna na druhou do lahodného aromatického celku.
Když prostírám slavnostní vánoční tabuli postavím dort doprostřed stolu mezi svícny. Na prostřeném stole vytváří nádhernou dekoraci. Než skončí večeře a dojde na jeho krájení tak se ohřeje na pokojovou teplotu. Jedině tehdy si vychutnáme jeho chuť i vůni, a dort se stane skvostnou sladkou tečkou štědrovečerní hostiny.
Na výrobu dortu potřebujeme tyto suroviny
- 150 g hladké mouky
- 2 vajíčka velikost M (55-60 g i se skořápkou)
- 150 g másla
- 150 g medu
- 115 g třtinového cukru
- 3 polévkové lžíce 100 % kakaa
- 1 čajová lžička mleté skořice
- 1/2 čajové lžičky mletého zázvoru
- 1 drcený hřebíčky
- 1 čajová lžička prášku do pečiva
- 80 g para ořechů
- 80 g pekanových ořechů
- 100 g sušených švestek
- 50 g hrozinek
- 200 g kandovaných třešní nebo višní
- 200 ml griotky
- 80 g mandlí
- 100 g meruňkové marmelády
- 3 polévkové lžíce tmavého rumu (já osobně ráda používám pomerančový likér Cointreau, obsah alkoholu v likéru je vysoký a pomerančová vůně příjemně doplňuje aroma třešní)
Pokud potřebujete upéct dort v bezlepkové verzi, doporučuji použít bezlepkovou směs MIX B od výrobce Schär ve stejném množství jako je uvedeno v receptu.
Dále budeme potřebovat
- dortovou formu o průměru 20 cm, výška ráfku 6 cm
- máslo a mouku na vymazání a vysypání formy
Příprava surovin
- Pekanové a para ořechy nakrájíme na třetiny, nasypeme do mísy a zalijeme vodou, necháme nasávat vodu nejméně hodinu. (Tento krok lze vynechat, ale já vždy nejdříve ořechy namáčím, změknou a mají intenzivnější chuť i vůni.)
- Mandle odvážíme do mísy a zalijeme vařící vodou, necháme stát dvacet až třicet minut. Oloupeme slupku a odložíme – mandle budeme používat na zdobení dortu.
- Nakrájíme sušené švestky.
- Hrozinky dáme do misky a zalijeme vodou. (Stejný důvod jako u ořechů.)
- Odvážíme sypké suroviny, med a máslo.
- V moždíři (nebo misce) rozdrtíme hřebíček, přidáme k němu zázvor se skořicí a promícháme.
- Zcedíme namočené ořechy a hrozinky.
Postup výroby
Do hrnce dáme máslo, třtinový cukr, med, griotku, koření , ořechy, višně, švestky a hrozinky. Postavíme na sporák, zapneme na střední výkon a za stálého míchání pomalu zahříváme dokud se nerozpustí med, cukr i máslo. Pak snížíme výkon a za občasného míchání necháme směs probublávat ještě 7 minut.
Uvařenou směs musíme vychladit. Můžeme chladit, za občasného míchání, při pokojové teplotě (asi hodinu). A nebo chlazení urychlíme, hrnce dáme do studené vodní lázně a směs mícháme tak dlouho dokud není na dotyk chladná.
Troubu rozehřejeme na 140 °C program horní/dolní rošt.
Dortovou formu vymažeme máslem po celém obvodu a vysypeme moukou.
Mouku, kakao a kypřící prášek dobře promícháme.
Ve větší míse rozšleháme vajíčka a přidáme prochladlou směs, dobře promícháme. Vejce se musí se směsí úplně spojit.
Do takto připravené hmoty přisypeme mouku s kakaem a práškem do pečiva. Vařečkou důkladně vymícháme do hladké směsi. Nalijeme do vymazané dortové formy a dáme péct do vyhřáté trouby.
Pečeme 80 minut.
Upečený dort bude na povrchu lesklý a pevný, ale uvnitř stále mírně “nedopečený”, když do něj zapíchneme špejli, bude ještě trochu lepit.
Dort nesmíme prudce zchladit, proto pootevřeme dvířka trouby zhruba na deset centimetrů a dort necháme ještě deset minut odpočívat v troubě. Postupně se vyrovná okolní teplota. Až poté jej vytáhneme ven, položíme na mřížku (nebo jinou odkládací plochu) a ještě teplý polijeme zvoleným alkoholem. Alkohol lijeme pomalu a rovnoměrně po celé horní ploše dortu. Takto upravený dort necháme, stále ve formě, úplně vychladnout.
Po vychladnutí opatrně vyjmeme z formy.
Příprava glazury a dokončení dortu
Do malého hrnce dáme 100 ml meruňkové marmelády a 4 polévkové lžíce vody.
Pomalu přivedeme k varu, odstavíme a necháme lehce zchladnout.
Připravíme si dortovou podložku a dort na ni položíme. Můžeme použít i umyté dno formy, ve které se dort pekl.
Mašlovačkou, nebo kuchyňským nožem rozetřeme glazuru na vrch i boky dortu. Dáme na 15 minut zatuhnout do lednice a postup opakujeme. Tak vytvoříme ochrannou vrstvu a dort nebude vysychat.
Po nanesení druhé vrstvy glazury ozdobíme připravenými mandlemi. Mandle můžeme potřít zbytkem glazury. Dort vložíme do vzduchotěsné nádoby, nebo malé dortové krabice kterou dobře obalíme potravinovou fólií a uložíme do lednice.
Před servírováním dort dozdobíme mašlí a kandovaným ovocem, nebo podle vlastní fantazie.
Inspiraci při tvorbě tohoto receptu jsem čerpala z kuchařské knihy Vánoce s Nigellou