Moučník je velmi jednoduchý na přípravu, to však neznamená že je obyčejný.
Sladkokyselé pomeranče, třtinový cukr s vysokým obsahem melasy, jemná lehce karamelová příchuť pekanových ořechů a pomerančový likér Cointreau spolu vytváří dokonalou symfonii chutí v každém soustu.
Pokud máte rádi netradiční moučníky nebo jen tak chcete vyzkoušet něco, co jste ještě nepekli, pak Vás jistě potěší informace že výroba těsta zabere opravdu jen málo času. Nenechte se od upečení moučníku odradit představou pracného loupání pomerančů. V receptu najdete krátké video, ve kterém uvidíte jak snadné to ve skutečnosti je.
Suroviny na moučník z pšeničné mouky
- 210 g hladké mouky
- 150 g tmavého třtinového cukru s vysokým podílem melasy
- 100 g rozpuštěného másla
- 3 vajíčka velikost M
- 3 pomeranče střední velikosti
- 1,5 čajové lžičky prášku do pečiva
- špetka soli (to je zhruba tolik kolik nabereme mezi palec a ukazováček)
- 1/3 čajové lžičky mleté vanilky (lze vynechat – nenahrazovat vanilkovým cukrem)
- 2 polévkové lžíce pomerančového likéru (dělá to asi 10 ml, lze vynechat)
- 1 velká lžíce moučkového cukru
- 100 g pekanových ořechů nakrájených na kousky (lze nahradit vlašskými ořechy)
- 100 ml pomerančové šťávy (získáme při loupání pomerančů)
- nastrouhanou pomerančovou kůru z poloviny pomeranče (pouze máme-li pomeranče v bio kvalitě)
Suroviny na moučník z bezlepkové mouky
- 180 g libovolné bezlepkové směsi vhodné na pečení moučníků
- 30 g rýžové mouky
- 150 g tmavého třtinového cukru s vysokým podílem melasy
- 110g rozpuštěného másla
- 3 vajíčka velikost L
- 3 pomeranče střední velikosti
- 1,5 čajové lžičky prášku do pečiva
- špetka soli (to je zhruba tolik kolik nabereme mezi palec a ukazováček)
- 1/3 čajové lžičky mleté vanilky (lze vynechat, nenahrazovat vanilkovým cukrem)
- 2 polévkové lžíce pomerančového likéru (dělá to asi 10 ml, lze vynechat)
- 1 velká lžíce moučkového cukru
- 100 g pekanových ořechů nakrájených na kousky (lze nahradit vlašskými ořechy)
- 100 ml pomerančové šťávy (získáme při loupání pomerančů)
- nastrouhanou pomerančovou kůru z poloviny pomeranče (pouze máme-li pomeranče v bio kvalitě)
Suroviny na výrobu pomerančového karamelu
- 5 vrchovatých lžic cukru krupice
- 50 ml smetany na šlehání
- 2-3 polévkové lžíce pomerančové šťávy (získáme při loupání pomerančů)
- 2 čajové lžičky pomerančového likéru (lze vynechat)
Dále budeme potřebovat
libovolnou formu o objemu nejméně 1,7 l – třeba formu na biskupský chlebíček, malý pekáč nebo dortovou formu, klasická bábovková forma na tento moučník není příliš vhodná
máslo + mouku na vymazání a vysypání formy (já na vysypání formy používám mandlovou mouku)
Postup výroby
Nachystáme a odvážíme všechny potřebné suroviny. Formu vymažeme máslem a vysypeme moukou.
Pomeranče dobře umyjeme. Pokud máme v bio kvalitě, tak z poloviny jednoho pomeranče ostrouháme kůru. Při strouhání dáme pozor, nestrouháme hluboko. Bílá dužina pod kůrou je hořká a nepříjemně by ovlivnila chuť moučníku.
Pomeranče rozřízneme na půl a zpracujeme takto – ostrým nožem obkroužíme celý obvod pomeranče mezi slupkou a dužinou. Vhodnou lžičkou vydlabeme dílky pomeranče, tím získáme čisté kousky bez vnější hořké slupky. Jednu třetinu pomerančové dužiny odložíme stranou bude sloužit jako dekorace moučníku. Zbytek dáme do misky, posypeme velkou lžící moučkového cukru, promícháme a necháme cukr vstřebat.
Máslo rozpustíme v mikrovlnné troubě – 450 W , 2 minuty.
Rozehřejeme troubu na 160 °C program horní/dolní rošt.
Do odvážené mouky přidáme prášek do pečiva, mletou vanilku, špetku soli a promícháme.
Do dostatečně velké mísy rozklepneme vajíčka a přidáme odvážený cukr. Vajíčka s cukrem budeme šlehat zhruba deset minut ručním mixérem. Šlehaná hmota výrazně zvětší objem a zesvětlí.
Do vyšlehaných vajíček s cukrem přidáme pomerančovou šťávu, likér, rozpuštěné máslo, pomerančovou kůru a promícháme. Do takto připravených tekutých surovin nasypeme mouku a ručním šlehačem krátce zapracujeme. Vznikne poměrně řídké těsto.
Do těsta přidáme a promícháme nakrájené pekanové ořechy a kousky připraveného pomeranče. Pomeranč ještě pustí trochu šťávy, ale tu do těsta již přidávat nebudeme. Můžeme ji použít do karamelové omáčky.
Nalijeme do formy a dáme péct do vyhřáté trouby. Pečeme 40-50 minut. Doba pečení závisí na zvolené formě a výkonu trouby. Propečení vyzkoušíme špejlí. Je-li špejle po vytažení suchá, máme upečeno. Pokud na ní ulpívá vlhké těsto, musíme péct dál. Pravidelně zhruba po dvou minutách kontrolujeme propečení abychom těsto zbytečně nepřepekli a nevysušili.
Upečený moučník necháme chvíli, asi 5 minut, v troubě při částečně otevřených dvířkách (zhruba na 5 cm, pokud dvířka nedrží, tak je zapřeme například koulí z alobalu). Tím zabráníme teplotnímu šoku. Poté vytáhneme z trouby a ještě teplý vyklopíme z formy.
Tip: Manipulaci s moučníkem si můžeme ulehčit – připravíme si podnos na kterém budeme moučník servírovat a položíme jej na vrchní stranu formy s upečeným těstem. Uchopíme podnos i formu – doporučuji chránit si ruce před popálením – a vše společně obrátíme. Takto máme moučník připravený k servírování a nemusíme se obávat že se při přenášení na podnos potrhá.
Výroba pomerančového karamelu
Když vyrábíme karamel, měli bychom si zajistit volný pracovní prostor. Zcela určitě by se neměly v blízkosti sporáku pohybovat děti nebo domácí mazlíčci.
Do malého hrnce s vyšším okrajem dáme pět polévkových lžic cukru krupice a na středně silném plamenu zahříváme. Cukr během rozpouštění nemícháme, maximálně zakroužíme hrncem. Když začne cukr tát, snížíme teplotu zahřívání a hlídáme barvu vznikajícího karamelu. Až bude zlatý opatrně přidáme smetanu. Smetana nesmí být studená. Pokud jsme ji zapomněli na začátku pečení vytáhnout z lednice, tak ji ohřejeme v mikrovlnné troubě.
Karamel a smetanu provaříme. Dáme pozor na reakci horkého cukru, která bude při přidávání smetany velmi prudká. Vaříme zhruba jednu minutu na středním plameni. Pak do karamelu nalijeme pomerančovou šťávu i likér a opět minutu provaříme. Nakonec přidáme kousky odloženého pomeranče, promícháme a ukončíme vaření. Stáhneme ze sporáku a odložíme na podložku. Necháme trochu zchladnout.
Moučník poklademe kousky pomeranče z karamelové omáčky. Teplou karamelovou omáčku přecedíme, tím ji vyčistíme od zbylých kousků pomeranče a nalijeme na moučník.
Servírujeme po zchladnutí.