Kynuté těsto je pro mnoho cukrářek doslova strašák a raději se do něj nepouští. Ale nemusí tomu tak být.
Aby byla práce korunovaná úspěchem a dokonalým výsledkem je potřeba dodržet pár pravidel, která jsou v podstatě velmi jednoduchá a nenáročná.
První pravidlo je nevětrat v době kynutí těsta. Druhé pravidlo je kynout dostatečně dlouho a mít těsto při kynutí v teple. Těsto ale nesmí vykynout více než na dvojnásobek a vždy musí být přikryté aby neoschlo. A na závěr třetí pravidlo zní, vyrábět těsto s něhou aby bylo hladké a pružné.
Vidíte, žádná věda.
Doufám že se Vám bude recept líbit a vaše šneky budou dokonalé, jak vizáží tak chutí. V receptu, kromě podrobného popisu práce, najdete i spoustu doprovodných fotografií jak šneky upravit do zajímavého tvaru.
Množství surovin na 8 šneků
Suroviny těsto
- 300 g hladké mouky
- 150 ml vlahého plnotučného mléka
- 50 g cukru krupice
- 15 g čerstvého droždí
- 35 g změklého másla
- 1 vejce velikost M-L (65 g i se skořápkou)
- 2 g soli
- v případě potřeby 1 polévková lžíce hladké mouky
Suroviny na náplň
- 70 g třtinového cukru (čím větší obsah melasy, tím lépe)
- 70 g přepuštěného másla
- hrst rozinek (hrozinky můžeme namočit do rumu, před použitím musí být dobře okapané, do těsta nesmí přijít další tekutiny)
- hrst pekanových ořechů nasekaných na hrubo
- 10 g mleté skořice
Dále budeme potřebovat
- plech
- pečící papír
- hladkou moku na posypání válu
- 1 malé vejce – rozkvedlané s troškou mléka – na potření těsta před pečením
Výroba těsta
Krátce ohřejeme mléko tak, aby bylo vlažné. Máslo nakrájíme na malé kostičky a necháme změknout v pokojové teplotě. Vejce vytáhneme z lednice a také necháme ohřát na pokojovou teplotu.
Do dostatečně velké mísy dáme mouku, cukr a sůl. Vše promícháme.
Na směs nalijeme mléko, do mléka rozdrobíme droždí, do středu shodíme trochu mouky a promícháme. Mísu přikryjeme na kontakt potravinovou fólií a dáme do tepla aby vzešel kvásek. Kvásek vzejde (v závislosti na okolní teplotě) zhruba za 15 – 30 minut.
Tip: Pro kynutí je nejdůležitější teplo a také nesmí být průvan. Kynutí můžeme podpořit jednoduchými triky. Jednak můžeme sáhnout pro starý a osvědčený trik našich babiček – mísu dáme pod peřinu. A nebo si pomůžeme troubou. Zapneme světýlko v troubě a mísu do ní vložíme. Světýlko vydává teplo a za chvíli bude v troubě zhruba 25 °C. Toto je optimální teplota na kynutí těsta.
Ke kvásku přidáme vejce v pokojové teplotě a začneme vypracovávat těsto. Suroviny hněteme rukama jedním směrem (a nebo v robotu) tak dlouho dokud se nespojí a nevytvoří se tužší, kompaktní, nelepivé těsto. Přidáme změklé máslo a zpracováváme tak dlouho, dokud se máslo úplně nespojí s těstem. Výsledkem by mělo být těsto krásně hladké, nelepivé a pružné. Když těsto lepí na prsty, tak je poprášíme polévkovou lžíci mouky a mouku zapracujeme. Nakonec krátce zapracujeme rozinky. Těsto vytvarujeme do koule, vrátíme do mísy a mísu přikryjeme na kontakt potravinovou fólií.
Pokud použijeme na práci robot, tak jej osadíme hnětacím hákem. Zapneme rychlostní stupeň 2 a nebudeme jej zvyšovat. Při vyšší rychlosti by těsto bylo přepracované. Špatně by kynulo a šneky by byly tuhé. Práce v robotu bude trvat zhruba 12-15 minut.
Hotové těsto necháme hodinu až dvě kynout v teple. Těsto musí zdvojnásobit svůj objem.
Připravíme si náplň.
Máslo rozpustíme a necháme v pokojové teplotě vychladnout a trochu ztuhnout. Pokud tuhne pomalu, tak je dáme na chvíli do ledničky. Pak do něj dáme skořici a cukr. Smícháme na pastu. Takto připravená směs se bude dobře natírat na těsto.
Nakynuté těsto vytáhneme z mísy na vál lehce posypanou moukou. Nejdříve jej krátce hněteme rukama, to proto abychom z těsta dostali velké bubliny. Pak těsto rozválíme na obdélník o velikosti 35 x 25 cm. Stačí zhruba, nemusí to být na centimetr přesně.
Vyválené těsto potřeme připravenou směsí másla, cukru a skořice. Posypeme ořechy. Představíme si těsto rozdělené na třetiny a poskládáme je. Levý okraj těsta položíme na střed a pravý okraj těsta položíme na něj. Těsto otočíme a nakrájíme na pásky zhruba 4 cm široké. Pásky nakrojíme na půl a jeden konec nedokrojíme úplně. Vzniknou dvě části těsta s náplní, spojené nahoře. Pásky přes sebe poskládáme jako bychom pletli jednoduchý cop. Na konci copu těsto stlačíme, tím jej spojíme. Stočíme do kolečka a v dlaních ještě upravíme a trochu stlačíme pro lepší pevnost.
Připravené šneky dáme na plech přikrytý pečícím papírem. (Šneky dáme dostatečně daleko od sebe. Zvětší objem kynutím a také pečením. Nejlépe 4 na plech. Každý plech pečeme zvlášť.) Přikryjeme čistou utěrkou a necháme kynout podle potřeby zhruba hodinu. Těsto musí opět zdvojnásobit svůj objem.
Rozšleháme vejce s trochou mléka a nakynuté šneky touto směsí potřeme.
Troubu rozehřejeme na 200 °C a pak snížíme na 170 °C, program horní/dolní rošt.
Vložíme plech s připravenými šneky a pečeme 20 až 25 minut. Čas pečení je pouze orientační.
Pečení začneme po 18-ti minutách hlídat. Šneky jsou upečené když jsou na povrchu zlatohnědé.
Upečené šneky vytáhneme z trouby a necháme vychladnout. Pak posypeme moučkovým cukrem a můžeme servírovat.