Search

Velikonoční zajíčci z třeného těsta

Zajíčci z třeného těsta ozdobí velikonoční tabuli.

Na výrobu tohoto moučníku budete potřebovat formu. Já osobně jsem po této zaječí formě pokukovala minimálně dva roky. Nakonec touha zvítězila nad rozumem a formu jsem si koupila. Prostě jsem těm „zajdům“ neodolala. Řekněte sami, jsou roztomilost sama.

Zajíčky můžeme upéct z jakéhokoli dortového nebo bábovkového těsta. Já pro tento recept zvolila těsto na třenou bábovku. Mám toto těsto ráda, i když je náročnější na šlehání. Ze všech možných těst co jsem zkoušela se mi nejvíce osvědčilo. A zajíčci vyšli opravdu moc hezky. Struktura těsta je po upečení krásně hladká. Chuťově jsou zajíčci vláční a voní máslem a vanilkou.

Suroviny na těsto z pšeničné mouky

  • 220 g polohrubé mouky
  • 220 g cukru krystal
  • 120 g kvalitního másla (obsah tuku 84 %)
  • 3 velké vejce 
  • 90 ml mléka
  • 1/2 čajové lžičky mleté vanilky
  • špetka soli (to je zhruba tolik, kolik nabereme mezi palec a ukazováček)

Suroviny na bezlepkové těsto

  • 220 g bezlepkové směsi
  • 220 g cukru krystal
  • 120 g kvalitního másla (obsah tuku 84 %)
  • 3 velké vejce 
  • 100 ml mléka
  • 1/2 bojové lžičky mleté vanilky
  • špetka soli (to je zhruba tolik, kolik nabereme mezi palec a ukazováček)

Dále budeme potřebovat

  • formu
  • máslo na vymazání formy
  • hladkou mouku na vysypání formy
  • růžovou čokoládu na ouška, bílou čokoládu na ocásek, hořkou čokoládu na oči

Výroba těsta

Všechny suroviny musí být v pokojové teplotě. Máslo, vejce i mléko vytáhneme z lednice ideálně hodinu před samotnou přípravou těsta.

Formu důkladně vymažeme máslem, dáme si pozor aby nezůstalo nikde ani kousek suchého místa, hlavně v záhybech a ornamentálních tvarech formy. Těsto se při pečení na nevymazané místa přilepí, zajíčci by se při vyklápění z formy potrhali, nebo by nešli vyklopit vůbec. 

Stejně poctivě a důsledně vysypeme formu hladkou moukou (pokud pečeme bezlepkovou variantu použijeme na vysypání formy mouku ze které pečeme). U těchto forem se mi osvědčilo na vysypání malé sítko. Mouka pěkně padá z vrchu na velkou plochu a pokrývá formu. Přebytečnou mouku vysypeme z formy.

Troubu předehřejeme na 160 °C program horní/dolní rošt. 

Do větší mísy dáme máslo a většinu odváženého cukru (zhruba dvě polévkové lžíce cukru si odložíme stranou, použijeme je při šlehání sněhu z bílků).

Vajíčka rozklepneme, žloutky můžeme dát do hrnku a bílky dáme do mísy, ve které je vyšleháme do tuhého pevného sněhu. Šleháme nejdříve na nižší otáčky a až se začnou tvořit první bublinky zvýšíme rychlost ručního mixéru. Když začne sníh nabývat na objemu přidáme odložený cukr a špetku soli. Vyšleháme. Správně vyšlehaný sníh bude při vytažení metliček mixéru tvořit pevné špičky které nespadnou, pouze se lehce skloní.

Utřeme máslo s cukrem. 

Můžeme pracovat ručně cukrářskou metlou, ručním mixérem ale i v kuchyňském robotu

Pokud dáme přednost robotu, použijeme na tření másla s cukrem „K“ metlu a nastavíme rychlostní stupeň 2. Při šlehání pravidelně stahujeme máslo s cukrem z boků mísy směrem dolů do středu aby bylo neustále v kontaktu s metlou. Pokud necháme máslo s cukrem na stěnách a nevrátíme ho zpět, nebude obsahovat dostatek vzduchových bublinek, které se tímto snažíme vytvořit. 

Pokud si na práci vybereme ruční mixér, šleháme na nejnižší obrátky. 

V obou případech šleháme zhruba deset minut. 

Pokud zvolíme na šlehání cukrářskou metlu budeme šlehat asi 15 minut než dosáhneme správného provzdušnění másla. 

Správně vyšlehané máslo zesvětlí a mírně zvětší objem. 

Tip: Já šlehám nejdříve deset minut ručním mixérem a dvě až tři minuty ručně cukrářskou metlou.

Do vyšlehaného másla přidáme a zapracujeme postupně po jednom žloutky. 

Do takto připravené směsi prosejeme jednu třetinu mouky a nalijeme jednu třetinu mléka. Zamícháme vařečkou nebo stěrkou. Pracujeme zvolna, abychom se nepřipravili o pracně vytvořené vzduchové bublinky. Takto zapracujeme druhou i třetí část mouky a mléka.

Na závěr do těsta přidáme vyšlehaný sníh a zapracujeme jej metodou překládání. To znamená že nemícháme, ale podebereme těsto ode dna mísy vařečkou (stěrkou) a překlopíme ho přes sníh. Pracujeme jen do propojení sněhu s těstem.

Hotové těsto rovnoměrně rozdělíme do jednotlivých zajíčků ve formě. Od středu těsto vytáhneme do pacek, tak aby v nich nějaké těsto bylo.

Třená bábovka utřené máslo
Třená bábovka máslo se žloutky a vyšlehaný sníh
Třená bábovka prosátí mouky
Třená bábovka mouka a mléko
Třená bábovka zapracovaná mouka a mléko
Třená b.jpábovka přidání bílků do těstaeg

Vložíme do vyhřáté trouby. 

Pečeme asi 30 minut. Doba pečení se může mírně lišit podle typu trouby. 

Po 30 minutách je dobré zkontrolovat propečení pomocí špejle. Špejli zapíchneme do středu prostředního zajíce. Po vytažení nesmí být obalená neupečeným těstem. V tomto případě musíme péct dál. Jsou-li na ní jen vlhké drobečky a nebo je zcela suchá, můžeme vytáhnout formu ven z trouby. Formu překlopíme na připravený podnos a zajíčky vyklopíme z formy. Necháme je vychladnout.

V mikrovlnné troubě rozpustíme čokolády. Necháme chvíli vychladnout a koncem čajové lžičky nanášíme čokoládu na ouška, oči a ocásek. Pokud si chcete úplně vyhrát, tak můžete udělat i nosánek a vousky.

Eva

Eva

Pečeme s láskou

2 Odpovědi

  1. Dobrý den. Moc ráda čtu Vaše recepty a prohlížím fotky. Vše máte krásně nazdobeno a nafoceno. Zajíčci jsou úžasní. Musím si sehnat formu. Krásný den, Bára

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *