Vánoční tradice velí upéct k snídani na Štědrý den vánočku a jsem si jistá že nikdy nevymizí. Přesto můžeme vyzkoušet i něco jiného. Například tuto kynutou vločku plnou másla, skořice a pekanových ořechů. A pokud Vám tam chybí přísady z vánočky – rozinky, plátky mandlí a trocha rumu, tak je klidně přidejte přímo do těsta ještě před kynutím. Podle mého názoru se fantazii při pečení nekladou žádné meze a pokud jsou použité suroviny v souladu s naší chutí, tak nevidím důvod proč si je nedopřát.
Možná se vám bude na první pohled bude zdát výroba vločky náročná. Nenechte se odradit zdánlivě složitým vzorem a věřte mi že opak je pravdou. Dokonce ani příprava kynutého těsta neskrývá žádné nástrahy a zvládne je i úplný začátečník.
V tomto receptu jsem použila špaldovou mouku hladkou v kombinaci s jemně mletou špaldovou mouku celozrnnou. Pokud nejste příznivcem této mouky, můžete ji bez obav nahradit tradiční hladkou pšeničnou moukou.
Suroviny na těsto
- 370 g hladké špaldové mouky
- 230 hladké celozrnné špaldové mouky
- 300 ml vlahého plnotučného mléka
- 100 g cukru krupice
- 30 g čerstvého droždí
- 70 g změklého másla
- 2 vejce velkost M-L (65 g i se skořápkou)
- 5 g soli
- v případě potřeby 1-2 polévkové lžíce hladké špaldové mouky
Suroviny na náplň
- 100 g třtinového cukru (čím větší obsah melasy, tím lépe)
- 80 g přepuštěného másla
- 80 g pekanových ořechů nasekaných na drobno
- 10 g mleté skořice
Dále budeme potřebovat
- pečící papír
- hladkou špaldovou mouku na posypání válu
- plech na pečení
- 1 malé vejce rozkvedlané s polévkovou lžící vody na potření vločky před pečením
Výroba těsta
Tip : Všechny suroviny na výrobu kynutého těsta musí být vždy v pokojové teplotě. Mléko je před použitím potřeba ještě trochu ohřát, nejlépe v mikrovlnné troubě (úspora nádobí) nebo na sporáku.
Ohřejeme mléko a změklé máslo nakrájíme na kostičky. Do připravené mísy odvážíme oba druhy mouky a cukr. Přidáme rozdrobené kvasnice, sůl, máslo a prsty nebo vařečkou promícháme.
Přidáme vejce, mléko a zpracujeme na hladké nelepivé těsto. Můžeme pracovat ručně vařečkou a nebo využijeme na práci kuchyňský robot osazený hnětacím hákem. (Doporučuji zapnout na nižší stupně, jen tak docílíte jemného stejnoměrného hnětení podobného tomu, které jsme schopni vyvinout vlastní paží.)
Bude-li zpracované těsto lepit přidáme jednu nebo dvě polévkové lžíce mouky a zapracujeme.
Hotové těsto necháme v míse a na povrchu lehce pomoučíme. Mísu přikryjeme potravinovou fólií, nebo čistou utěrkou a dáme na teplé místo asi na hodinu kynout. Těsto musí zdvojnásobit svůj objem.
Pokud možno se během kynutí těsta vyvarujeme větrání a dalších jiných aktivit které by mohli ovlivnit snížení teploty v místnosti. Naše babičky dávaly těsto vykynout pod peřinu, podle mého názoru to není vůbec špatný nápad a určitě stojí za vyzkoušení.
Výroba vločky
Vykynuté těsto vytáhneme z mísy na vál. Zpracujeme jej rukama do válce a rozdělíme na tři stejné části. Můžeme pro kontrolu zvážit a upravit tak, aby byly co nejvíce stejné. Z tohoto množství surovin by každá třetina těsta měla vážit zhruba okolo 400 – 420 g. Každou část těsta vytvarujeme do koule a odložíme stranou.
Na vál si položíme pečící papír a lehce jej posypeme moukou, do středu dáme jednu třetinu těsta a vyválíme do kruhu. Těsto potřeme jednou polovinou másla, posypeme jednou polovinou cukru, skořice a pekanových ořechů tak, aby od okraje zůstal zhruba jeden centimetr čistého těsta.
Takto nachystaný plát těsta přetáhneme i s pečícím papírem na připravený plech.
Vál posypeme lehce moukou a rozválíme druhou část těsta. Pokusíme se trefit velikost prvního plátu, v případě potřeby si můžeme pomoci rukama a těsto vytvarovat tak, aby mělo zhruba stejnou velikost jako to první. Pomocí válečku rozválené těsto přeneseme a položíme na připravené ochucené těsto na plechu. Druhou část těsta ochutíme stejným způsobem jako první a opět necháme čistý jeden centimetr okraje těsta.
Třetí část těsta rozválíme a položíme na první dvě.
Do pomyslného středu horního těsta umístíme malou misku, sklenici nebo kulaté vykrajovátko na cukroví. Bude pro nás vodítko při krájení těsta – každý řez těstem bude stejně dlouhý a neprokrojíme střed.
Nejdříve těsto nakrájíme na 4 stejné části. Tyto části rozkrojíme na půl – máme teď dílků 8. A vzniklé dílky ještě jednou rozkrojíme na půl, postupným krájením tedy získáme 16 stejných dílků. Sundáme ze středu těsta misku nebo jinou zvolenou pomůcku a jsme připraveni vytvořit krásnou vločku.
Vločku vytvoříme velmi jednoduše otáčením jednotlivých dílků těsta. Dva sousedící dílky vezmeme za konce a lehce je nadzvedneme. Současně, ale každým zvlášť, otáčíme směrem od sebe, dílek který držíme v levé ruce otáčíme na levou stranu a dílek v pravé ruce otáčíme na stranu pravou. Uděláme tři otočky, položíme na pečící papír a konce těsta pevně spojíme do špičky. Takto upravíme všechny dílky těsta, vznikne nám osm dílů vločky.
Připravenou vločku přikryjeme potravinovou fólií a dáme na teplé místo kynout na 45 minut. Těsto by opět mělo zdvojnásobit objem, proto nenecháme nakynout více.
V průběhu druhého kynutí si rozehřejeme troubu na 170 °C program/horní dolní rošt. Nakynutou vločku potřeme rozšlehaným vejcem, vložíme do rozpálené trouby na střední příčku a pečeme 30 minut do zlatova. Čas pečení může být různý, řádově o dvě až tři minuty nahoru i dolů, záleží jak moc Vám peče trouba. Upečenou vločku vytáhneme z trouby necháme zchladnout a posypeme moučkovým cukrem.
Tip: Vločku můžeme servírovat se zmrzlinou nebo k ní připravit vanilkové semifreddo. Kombinace teplého nadýchaného kynutého těsta, skořice, pekanových ořechů a studené vanilkové zmrzliny je naprosto dokonalá.
Kynutá vločka je nejlepší čerstvá a ještě trochu teplá. Pokud víte, že ji nesníte najednou, tak ji nakrájejte na části a dejte do mrazáku. Budete mít fantastickou rychlou snídani nebo svačinku pro děti.